Розвиток уваги у дитини

Що таке увага?

Увага – поняття в когнітивній психології, що означає особливий стан свідомості, при якому суб’єкт (дитина) здатний зосередити пізнавальні процеси (мислення, сприйняття, уяву, пам’ять) на конкретних предметах, що мають особисту або ситуативну значимість.

Висловлюючись простіше, увага – це зосередженість людини на предметах і явищах, найбільш важливих для неї.

Особливості дитячої уваги.

У перші роки життя дитина ще не вміє керувати своєю увагою – вона є мимовільною. Тому малюка може залучити абсолютно будь-яка річ, що потрапила в його поле зору. Щойно він крутив у руках пластмасового равлика і ось уже намагається дотягнутися до улюбленої маминої вази.

Парадокс в тому, що спочатку батьки самі використовують цю особливість дитячої уваги, щоб відволікати малюка від тендітних речей, телевізійної реклами чи плачу через розбите коліно. Проте, зовсім скоро починають за цю ж неуважність сварити дитину і дорікати йому в неуважності. Важливо запам’ятати: вимагати від дитини бути уважнішою до 5-6 років немає змісту.

Основні властивості довільної уваги починають формуватися у віці 6-8 років. Тепер дитина може зосереджуватися на чомусь за власним свідомим бажанням. У цей період варто помічати такі спроби хвалити за посидючість, цілеспрямованість і силу волі.

Основною діяльністю дитини стає навчання. Здатність дітей до ефективної роботи в класі – результат вміння зосереджуватися на процесі навчання, темі та змісті уроку, словах вчителя і власних діях. Ось чому так важливо розвинути увагу, яка допоможе дитині повноцінно вчитися і успішно справлятися з поставленими завданнями.

Допомагаємо дитині стати уважнішою.

Формуванню уваги сприяють різноманітні ігри та вправи на спостережливість. Пошук відповідностей, помилок, змін привертає і підтримує увагу дитини, вчить її концентруватися без додаткових закликів до пильності.

Граючи в ігри на розвиток уваги з дітьми, використовуйте принцип «від простого до складного». Слідкуйте за тим, щоб завдання були не надто складні для дитини, щоб вона з ними справлялася і не втрачала віри в свої сили. Не забувайте хвалити за успіх і правильні рішення!

Не знаєте, як з користю розважити дитину? – АРТ ЛЕГО студіо рекомендує ТОП-5 кращих, простих і захоплюючих ігор для розвитку уваги у дитини:

  1. «Знайди мене»

Мінімум два учасники. Перший учасник (дорослий) характеризує предмет (маленький, пухнастий), другий учасник – дитина повинна його знайти. І чим старша дитина, тим складніше можуть бути завдання. 6, 7-річній дитині можна запропонувати шукати по всій квартирі, а не в одній кімнаті.

  1.  «Що змінилося?»

Попросіть дитину закрити очі і не підглядати. За цей час змініть щось в обстановці вашої квартири (переставте рамки з фотографіями, додайте предмети в інтер’єр – занесіть в кімнату вазу з квітами). Попросіть виявити зміни.

  1. «Запам’ятай мене»

У вас є рівно хвилина, за цей час ви дивитеся один на одного. Після того, як час минув – відвертається. Задайте малюкові питання: «Якого кольору в мене футболка?» – «Який на ній малюнок?».

  1. «Що під капелюхом?»

Це свого роду тест на визначення обсягу уваги. Вам знадобитися 5 невеликих предметів. Накрийте їх капелюхом. Відкрийте на 3 секунди. Попросіть дитину назвати, все, що він встиг побачити.

  1. «Перешкоди!»

Основне завдання одного з учасників в цій грі – заважати, тобто створювати перешкоди. Наприклад, попросіть дитину розповісти вірш, при цьому другий учасник повинен почати співати.

Увага і здоров’я.

Психологічні проблеми та загальний стан здоров’я завжди впливає на пізнавальний процес. Перенесений стрес, недосипання, простійне розумове напруження можуть призвести до неуважності та забудькуватості. Також варто звернути увагу на захворювання, що супроводжуються нестачею кисню – анемія, порушення носового дихання (аденоїди, викривлена носова переділка), брак вітамінів. Навіть відсутність регулярних прогулянок на свіжому повітрі та правильного харчування негативно відзначаються нормальному функціонуванні дитячого мозку.

Заключення.

Розвиток уваги у дитини формує в характері уважність – невід’ємну рису успішної людини. Це важливо пояснити дітям, переконавши їх у тому, наскільки необхідні спостережливість, вміння шукати недоліки, зіставляти, бачити зміни. Розкажіть дітям про те, що уважні люди завжди мають мету і з легкістю досягають її.

Приходьте вже зараз на заняття в АРТ ЛЕГО студіо, які сприятимуть розвитку уваги:

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *